субота, 1. јул 2023.

ИЗНОШЕЊЕ ЛИЧНИХ И ПОРОДИЧНИХ ПРИЛИКА - кривично дјело

 
...представља тешки облик повреде угледа и части са строжом санкцијом од кривичних дјела увреде и клевете. Постоји када једно лице о другоме износи нешто из личног или породичног живота што може штетити његовој части и угледу.

            Према правној теорији, појам лични живот би могао обухватити људске манире, начин вођења живота, вршење вјерских обреда, начин задовољења неких потреба, лична хигијена... док би појам породични живот обухватао начин живота у породици, односе између брачних другова, између дјеце и родитеља итд.

            Ово кривично дјело потврђује значај приватности за благостање једног друштва, и санкција се изриче без обзира да ли су, у вези са личним и породичним животом, изнесене истините или неистините чињенице.  У току поступка је чак забрањено доказивање истинитости.        

            Најмаркантнији примјери овог кривичног дјела у судској пракси су:

- изношење за некога да је склон алкохолу или опојним дрогама;

- да туче или малтретира своју супругу или дјецу;

- да са женом одржава противприродне полне односе или да се у породици оргија;

- да дијете не припада регистрованом оцу већ је његов биолишки отац комшија;

- изношење детаља из сексуалне сфере је поготово увредљиво, нпр. да је ко "спавао" са неким, међутим неће одговарати онај ко једном брачном другу саопшти да његов супруг/а одржава интимне односе са трећим лицем.

            Дакле, ако се прича о нечијој приватности треба пазити да ли изношење тих чињеница може штетити његовој части и угледу. Ако може штетити то би онда било кривично дјело.

            Најважнија је порука да је и изношење истине о нечијој приватности кажњиво. Зато измјене и допуне Кривичног законика РС-2023 представљају значајну промјену у друштвеним односима.