Žirant ste prezaduženom dužniku, dovedeni ste u zabludu da je jemstvo samo puka formalnost, potpisali ste ugovor van prostorija banke, nepoznat vam je iznos i namjena kredita, falsifikovan vam je potpis i uopšte ne poznajete glavnog dužnika... Iznevjereni ste i prevareni. Zakonodavstvo kaže sljedeće: Upotreba mjenica i čekova prilikom zaključenja ugovora o potrošačkom kreditu je zabranjena; Ugovorne odredbe obevezuju stranku samo ako je bila upoznata sa sadržinom ugovora ili joj su joj uslovi morali biti poznati; Kreditor ima obavezu da upozna stranku sa ugovornim odredbama; Ako jedna strana izazove zabludu kod druge strane u
namjeri da je time navede na zaključenje ugovora, druga strana može zahtijevati poništenje ugovora; Kada ima više žiranata, pa jedan od njih isplati potraživanje, on ima pravo zahtijevati od ostalih da mu svaki naknadi dio koji pada na njega; Žirant koji je isplatio dužnikov dug može zahtijevati od dužnika da mu naknadi sve što je isplatio zajedno sa kamatama i troškovima u sporu. Dakle prevareni ste od strane kreditora (banke, MKO...) jer vas nisu dovoljno informisali o obavezama koje preduzimate, a sve se to, pretežno, radi sa namjerom da vas se ostavi u zabludi kako bi nekom postali žirant. Imate pravo istaketi prigovor ništavosti ugovora o jemstvu, te prigovor zastarjelosti potraživanja. Iznevjereni ste jer ste željeli pomoći dužniku, a od vas su i kreditor i dužnik sakrivali podatke o dužnikovoj prezaduženosti, vašim obavezama i sl.
Federacija BiH ima propis po kojem kreditor mora iscrpiti sva pravna sredstva prema glavnom dužniku pa tek onda teretiti žiranta. U RS još uvijek ne postoji ta odredba, pa je preporuka da, ukoliko želite da budete žirant, insistirate da se ona uvrsti u ugovor o jemstvu. Ne očekuje sa od svakog građanina da poznaje pravne odredbe o bankarstvu, ali se očekuje da se prethodno informišete kod nepristrasnih lica koja poznaju bankarske propise.
Нема коментара:
Постави коментар